Składem mleko klaczy przypomina kobiece, zawiera podobne białka i połączenia białkowo-węglowodanowe. Związki te nie występują w mleku innych zwierząt (np. owcy, kozy, krowy). Dlatego jest łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, bez problemów przenika przez skórę. Zawiera witaminy: A, B1,B2, B6, C, E.
Mleko klaczy wykazuje pozytywne działanie u pacjentów:
-
z chorobami serca i układu krążenia, np. miażdżycą, chorobami oskrzeli i płuc;
-
z marskością wątroby;
-
z osteoporozą, ułatwiając i zwiększając przyswajanie wapnia;
-
u chorych na cukrzycę pozwala zmniejszyć dawkę insuliny i poprawia wskaźnik glikemiczny;
-
eliminuje czynniki alergizujące chorego, jest znanym środkiem w leczeniu chorób oskrzeli, zwłaszcza astmy oskrzelowej, (choroby o podłożu alergicznym);
-
pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, zapalenia woreczka żółciowego i trzustki. Wskazaniem do terapii mlekiem kobylim są takie dolegliwości jak biegunka, zaparcia, zgagi, stany zapalne żołądka i jelit.
-
zalecane w leczeniu anemii – odpowiedni skład witamin i związków mineralnych, zwłaszcza żelaza,
-
cierpiących na migrenę wydłuża okres między atakami oraz łagodzi ich nasilenie.
Mleko klaczy jest również pomocne w terapii nowotworów, rekonwalescencji po chemioterapii i radioterapii, głównie ze względu na dużą zawartość lizozymu, który wywołuje martwicę pewnych komórek nowotworowych. Jest środkiem pomocniczym w okresie przed szczepieniami oraz podczas leczenia antybiotykami, ułatwia detoksykację organizmu i spowalnia starzenie się komórek. Duża zawartość polienowych kwasów tłuszczowych w formie łatwo przyswajalnej (kwasy linolenowy i linolowy) korzystnie wpływa na rozwój mózgu i komórek nerwowych.
Przy chorobach skóry stymuluje wzrost ziarniny, przyspiesza proces gojenia się ran oraz ochrania skórę przed niekorzystnym wpływem grzybów, bakterii i wirusów. Wspomaga odnowę komórek naskórka, reguluje gospodarkę tłuszczową skóry i odpowiednio ją nawilża. Jest stosowane w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy poparzenie słoneczne.
Mleko kobyle jest także wykorzystywane w pediatrii ze względu na dużą zawartość NNKT, które nie są wytwarzane w organizmie, a które są bardzo ważnym składnikiem mieszanek mlecznych dla niemowląt.
Mleko klaczy jest w Polsce trudno dostępne, dlatego występuje najczęściej w postaci kapsułek jako suplement diety.
Trudno przecenić wpływ końskiego mleka na skórę, dlatego jest stosowana jako najważniejszy składnik wielu kosmetyków naturalnych. Producenci wykorzystują również jego działanie przeciwzapalne i łagodzące skórę, włączając proteiny mleka klaczy do produktów na łuszczycę, trądzik oraz łupież.
Składniki mleka kobylego, które mają zbawienny wpływ na stan skóry to:
- wapń – udział w syntezie kolagenu
- kwas mlekowy – zwęża pory, lekko wybiela i złuszcza skórę
- niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe natłuszczają i wygładzają skórę
- proteiny pobudzają produkcję kolagenu i elastyny
- przeciwutleniacze oraz flawonoidy odżywiają skórę.
Preparaty na bazie mleka wykorzystywane są do ograniczenia procesów zapalnych i wspomagania gojenia się niektórych przewlekłych przetok pooperacyjnych (stymuluje wzrost ziarniny).
W następnym artykule opiszę dokładnie niektóre kosmetyki dostępne na polskim rynku, zawierające mleko klaczy.
Źródła:
1. „Mleko klaczy”Autor: Magdalena Pieszka http://www.farmer.pl/
2. http://www.epona-cosmetics.pl
3. „CHARAKTERYSTYKA I WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE MLEKA KLACZY”;Nauka Przyroda Technologie 2012, Tom 6, Zeszyt 2 http://www.luszczyca-sucha.pl
Spotkałam się już z wieloma artykułami na ten temat i widywałam kosmetyki z zawartością takiego mleka… ale nigdy żadnego jeszcze nie próbowałam.
Słyszałam o kosmetykach Epona,które mają w swoim składzie mleko z klaczy i tak samo jak Ty ich nie używałam.Ciekawe czy rzeczywiście są tak skuteczne.
Polecam picie mleka klaczy wszystkim, którzy dbają o swoje zdrowie.
Pingback: Co to znaczy nutrikosmetyk?
Pingback: EPONA kosmetyki z mlekiem klaczy