Biała herbata to najdroższy, najrzadziej spotykany i cieszący się największym uznaniem koneserów gatunek. Ten rodzaj herbaty wytwarzany jest głównie w Chinach. Jego produkcja jest limitowana, odbywa się według starej, chińskiej, rygorystycznie przestrzeganej metody. Ma subtelny aromat, czysty, delikatny smak. Działanie orzeźwiające. Od wieków Chińczycy piją ją podczas uroczystości.
O wyjątkowości tej herbaty może również świadczyć sposób przeprowadzania zbiorów, które odbywają się wczesną wiosną, gdy roślina budzi się ze snu zimowego. Uzyskuje się ją wyłącznie z pąków liści.
Herbaty białe zwane są inaczej herbatami lekko fermentowanymi dlatego, że stopień fermentacji wynosi jedynie około 10-15%. Obróbka jest bardzo prosta, zwraca się uwagę na to, aby nie uszkodzić delikatnych i młodych pędów. Dlatego poddaje się je jedynie procesowi więdnięcia i suszenia, natomiast nie praży się ich ani nie zwija.
Liście po przejściu przez etap suszenia w warunkach naturalnych mają srebrny odcień, widoczne są delikatne włoski (tzw. silver tips). Niektóre z nich, to tzw. białe herbaty pąkowe, nie zawierające w ogóle rozwiniętych liści, ale występują również białe herbaty liściowe, które wytwarzane są z pędów o jednym pąku i 2-3 rozwiniętych liściach. Ponieważ pąki nadają suchej herbacie szarobiały kolor, tę grupę herbat nazywa się „białymi”.
Napar białej herbaty o jasnej słomkowej barwie, odznacza się delikatnym smakiem o subtelnym aromacie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii obróbki, ten rodzaj herbat nie traci nic ze swoich naturalnych właściwości podczas procesu produkcji.
Właściwości białej herbaty:
* zawiera dużo witaminy C oraz kofeiny, która intensywnie pobudza i orzeźwia. Ma działanie orzeźwiające, ale także, co niezwykle istotne, wspomaga koncentrację. Polecana jest szczególnie na lato dla tych, którzy w upały muszą pracować intelektualnie. Wielu poleca ją także zamiast kawy. Jest o wiele zdrowsza, a również silnie pobudza. Jest również środkiem, który redukuje napięcie i stresy
* posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne i antymutagenne (zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w komórkach) ze wszystkich znanych herbat, trzy razy większe niż zielona herbata. Dlatego poleca się ją przede wszystkim tym osobom, które mogą być obciążone genetycznie chorobą nowotworową
* zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. Biała herbata zawiera aż 47% polifenoli , to znacznie wiecej niż zielona, która ma ich 20%. Jedna filiżanka białej herbaty zawiera tyle polifenoili, ile 12 szklanek soku pomarańczowego. Dlatego nazywana jest często „eliksirem młodości”.
Parzyć możemy trzykrotnie w temperaturze 85 °C przez 5 do 7 minut. Napar z białej herbaty ma jasną szaro słomkową barwę. Woda powinna być miękka i nie powinna zawierać soli mineralnych, szczególnie wapnia i magnezu. Należy zwrócić uwagę, że listki podczas parzenia rozwijają się i pęcznieją – na filiżankę dajemy jedną łyżeczkę. Zalecane jest parzenie białej herbaty, ze względu na jej delikatność, w porcelanowych czajniczkach i picie w cienkich porcelanowych filiżankach.
Żródła:
Alicja Żywczak „Biała herbata – zalety picia”
eherbata.pl
Lubię biała herbatę. Najbardziej liściastą bez dodatków. Ale trudno ją dostać. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest taka „mocna”. Ma delikatny smak i kolor. To, że ma dużo kofeiny, zaskoczyło mnie zupełnie.
Szczerze nie przepadam za białą herbatą, może dla tego , że lubię takie z wyrazistym smakiem i przyjemnym zapachem!!!Chociaż może dlatego, że nie piłam tej „wyjątkowej ” Białej herbaty!!!
Od czasu do czasu również kupuję białą herbatę. bardzo mi smakuje.
Piłam ostatni białą z jaśminem, Pycha. Choć jaśmin jest dominującym smakiem i nie zauważam w takiej mieszance różnicy między zieloną i białą herbatą.
Czyli muszę kupić wszystkie rodzaje herbat i pić sobie każdą w inny dzień 🙂
Mi już biała herbata wyszła, będę musiała se zakupić.Dziś wybiorę się po nią.
Ja na razie piję zieloną z pigwą , która dostałam od Minerwy, jest boska.