Fotostarzenie – jak uniknąć starzenia się skóry

Fotostarzenie jest to proces zachodzący w skórze pod wpływem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Przy częstej ekspozycji skóry na promienie UV zachodzą w skórze następujące zmiany:

– włókna elastyny staja się kleiste i niesprężyste, w efekcie czego skóra traci elastyczność, tworzą się zmarszczki,

– degenerują się komórki macierzy tworzącej podporę dla struktur skóry (fibroblasty, kolagen) – skóra staje się wiotka;

– naczynka krwionośne pod wpływem wysokiej temperatury napełniaja się krwią i stają się widoczne na powierzchni skóry;

– pod wpływem słońca zaburzeniu ulega praca komórek produkujących melaninę (barwnik skóry), w efekcie powstają przebarwienia (piegi, plamy soczewicowate);

– zwiększa się ilość wolnych rodników, które niszczą struktury komórkowe (białka i tłuszcze). Wywołuje to stan zapalny oraz procesy degradacji w skórze.

Jak walczyć z fotostarzeniem?

Nie przesadzać z opalaniem latem, zrezygnować z opalania w solarium. W czasie długiej ekspozycji na słońce (np. przebywanie cały dzień na plaży lub praca na wolnym powietrzu) stosować kremy w filtrem UV. Latem zadbać należy o silne nawilżenie skóry – polecam zabiegi z kwasem hialuronowym. Po opalaniu zastosować specjalne kosmetyki, które nie tylko nawilżą skórę, ale także zmniejszą podrażnienie i złagodzą stan zapalny. w gabinecie kosmetycznym idealnym zabiegiem po opalaniu jest zabieg z kwasem laktobionowym. W przypadku lekkiego oparzenia słonecznego należy użyć kosmetyków silnie regenerujących i łagodzących, na przykład z colostrum. Jeżeli przesadzimy z opalaniem, trzeba zasięgnąć porady lekarza.

Ale nie chcę tym artykułem popsuć Wam wakacyjnego nastroju. Pamiętajcie, że na wakacjach macie „naładować akumulatory” na cały rok. Życzę Wam pięknej pogody na urlopie i złocistej opalenizny bez poparzeń. Stosując odpowiednie kremy oraz okulary przeciwsłoneczne (zapobiegają mrużeniu i powstawaniu zmarszczek przy oczach) można w pełni cieszyć się kąpielami słonecznymi.

morze

 

 

 

Ten wpis został umieszczony w kategorii Artykuły, Małgorzata Kaliszan-Rohnka i otagowany: , , , , . Dodaj do zakładek.

Jedna Odpowiedź na Fotostarzenie – jak uniknąć starzenia się skóry

  1. Pingback: Wakacje, najlepszy czas na promocję kremów z filtrem. - MinerwaMinerwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 24 = 33