Herbata z czystka.

czystek

Bardzo modne ostatnio stało się picie herbaty z czystka. Według ulotki, która otrzymałam w sklepie, czystek jest lekiem prawie na wszystko. Ponieważ jestem dociekliwa i ciekawska, poszukałam informacji, dlaczego herbata z czystka jest taka zdrowa.
Czystek ma bardzo dużo polifenoli, które są silnymi przeciwutleniaczami. Przeciwutleniacze natomiast maja właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizują wolne rodniki. Wolne rodniki natomiast, są to niesparowane atomy tlenu. Wolny rodnik tlenowy szukając dla swojego elektronu pary, niszczy strukturę innych substancji w organizmie (np. białka).
Jeżeli w organizmie zachowana jest równowaga pomiędzy wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami, to nic złego się nie dzieje. Jeżeli natomiast zaczynają przeważać wolne rodniki, to może ta sytuacja doprowadza do rozwoju groźnych chorób: miażdżycy, raka, zwyrodnienia plamki żółtej oka, astma, cukrzyca i wielu innych. Jest też przyczyną szybszego starzenia się całego organizmu i powstawania głębokich zmarszczek.
Po lekturze kilku artykułów doszłam do wniosku, że czystek nie jest cudownym lekiem na prawie wszystkie choroby (szczególnie na raka), jednak jego właściwości prozdrowotne są tak duże, że warto włączyć herbatkę z czystka do codziennego menu.

Herbata z czystka – sposób przyrządzania.
Łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 10 minut. odcedzić, wypić. Jedną porcję ziół można zaparzać kilkakrotnie, spowoduje to wydobycie wszystkich ważnych składników.
Czystka należy pić codziennie i w dodatku kilka razy dziennie (2-3 razy).

Smak.
Zaznaczyć muszę, że nie lubię herbat ziołowych. Herbatkę z czystka wypiłam bez wstrętu, po dodaniu miodu, smak stał się przyjemny, po wciśnięciu dodatkowo kilku kropel cytryny – prawie smaczny. (Z naciskiem na prawie).

Wyczytałam w internecie, że herbatkę z czystka mogą pic nawet bardzo małe dzieci (pow. 3 miesiąca życia), ale u takich maluszków, każda decyzja o wprowadzeniu ziół do diety, powinna być przez rodziców dokładnie przemyślana.
Jeżeli herbata z czystka ma być wspomaganiem przy leczeniu poważnych chorób, należy o tym fakcie poinformować lekarza prowadzącego. (Jest preparatem silnie działającym i może wchodzić w reakcję z lekami)

Podobno powinny ją też pić zwierzęta domowe, chronić ma je przed pchłami. Moje koty chyba jednak twierdzą inaczej.

 

 

 

Ten wpis został umieszczony w kategorii Artykuły, Małgorzata Kaliszan-Rohnka, PORADY, Recenzje i otagowany: , , . Dodaj do zakładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 30 = 40