Komórki macierzyste – nowy sposób na odmładzanie skóry?

Co to są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste –  inaczej komórki pnia (stem cells) są to komórki, które mają jednocześnie dwie zdolności:
– potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów (samoodnawiania swojej puli)
– różnicowania się do innych typów komórek czyli mogą dać początek co najmniej jednemu typowi wyspecjalizowanych komórek

W prawidłowym naskórku ludzkim, a konkretnie w warstwie podstawnej i mieszku włosowym znajduje się mniej niż 10% komórek macierzystych. Te komórki dają początek populacji komórek przejściowo namnażających się, które migrują ku powierzchni naskórka. W momencie podziału powstają dwie komórki, z których jedna dalej pozostaje komórką macierzystą i zachowuje zdolność do podziału, a druga przesuwa się w kierunku wyższej warstwy naskórka, zwanej kolczystą. W trakcie trwania tej wędrówki komórki ulegają znaczącym zmianom: zrogowaceniu, odwodnieniu, a ostatecznie złuszczeniu w warstwie zrogowaciałej naskórka. Jest to tzw. zjawisko keratynizacji.  Cały proces trwa średnio 30 dni. Jeśli skóra jest narażona na działanie czynników niesprzyjających, czas keratynizacji znacząco się skraca. Wraz z wiekiem tkanki nie regenerują się już tak szybko, nie dochodzi już do wystarczającej wymiany komórek macierzystych i w rezultacie tracą one swoją zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Brak tych komórek powoduje zanikanie funkcji skóry, w wyniku czego pojawiają się oznaki, takie jak: zmarszczki, zwiotczenie skóry, utrata elastyczności, blizny, utrata blasku. Komórki macierzyste posiadają specyficzny metabolizm, dlatego należy zadbać o dostarczenie im odpowiednich wartości odżywczych.

Badania w dziedzinie genetyki dowiodły, że komórki roślinne w swoich wnętrzach zawierają substancje o podobnych właściwościach do tych, które biorą udział w procesach metabolicznych zachodzących w komórkach macierzystych skóry. Badania udowodniły przy tym duże zdolności penetracji roślinnych komórek macierzystych (dzięki zamknięciu ich w liposomach) w głąb skóry oraz przeciwdziałanie wpływom czynników środowiska zewnętrznego, takich jak na przykład promieniowanie UV, które przyspiesza proces starzenia się skóry.

Firma Bielenda wprowadziła na rynek zabieg profesjonalny „ELIKSIR MŁODOŚCI” wykorzystujący odżywcze i ochronne właściwości komórek macierzystych uzyskiwanych z kiełków Arganu na komórki macierzyste skóry. O właściwościach tej rośliny możecie przeczytać w artykule „ZŁOTO PROSTO Z MAROKO” oraz „OLEJ ARGANOWY – ELIKSIR ZDROWIA”.

W gabinecie kosmetycznym MINERWA wykonujemy ten zabieg, zarówno w serii – dla długotrwałego polepszenia kondycji skóry, ale także jako zabieg jednorazowy, tzw. „bankietowy”. Zabieg przeznaczone jest dla skóry pow. 35 roku życia która przejawia objawy starzenia – utrata sprężystości i jędrności, zmarszczki.
Cena zabiegu pojedynczego 150,- W serii (odstęp między zabiegami 7-10 dni) dostępne są rabaty:
co piąty zabieg – 20%
seria minimum pięciu zabiegów płatne „z góry” – 10%
Polecam także krem do codziennego stosowania, który można zakupić w gabinecie (50,-)
Krem odmładzający do twarzy z komórkami macierzystymi PhytoCellTec™ Argan SPF 15, przeznaczony dla cery pozbawionej elastyczności i jędrności.
Preparat stanowi uzupełnienie pielęgnacji profesjonalnej w gabinetach kosmetycznych. Kuracja domowa ma na celu przedłużenie efektów zabiegu.
Pojemność 50 ml
Działanie
– fundamentalnie odmładza skórę
– nawilża i rewitalizuje skórę
– ożywia komórki macierzyste skóry właściwej
– wzmacnia potencjał regeneracyjny skóry
– zwiększa jędrność i gęstość skóry
– poprawia napięcie skóry
– zmniejsza głębokość zmarszczek
– witalizuje i chroni cenne komórki skóry właściwej
Stosowanie
Aplikuj krem rano, delikatnie uciskając skórę, na oczyszczoną twarz, szyję i dekolt.

Źródła:
biotechnologia.pl – wywiad Panią Barbarą Kozioł, technolog produkcji w firmie Bielenda
spaeden.pl
mazidla.com
Wilkipedia

Ten wpis został umieszczony w kategorii Artykuły, Małgorzata Kaliszan-Rohnka, PORADY, Promocje, Recenzje i otagowany: , , . Dodaj do zakładek.

Jedna Odpowiedź na Komórki macierzyste – nowy sposób na odmładzanie skóry?

  1. julitka1992 pisze:

    Czytałam już gdzieś o komórkach macierzystych. Chyba zafunduję ten krem mamie. Ona lubi takie kremy, które nie tylko napinają skórę, a działają w głębi, bardziej „długofalowo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

24 − = 18