OLEJ ARGANOWY – ELIKSIR ZDROWIA

Co sprawia, że jest taki niezwykły i niepowtarzalny? Odpowiedź znajdziemy w jego unikatowym bardzo bogatym składzie.

Olej arganowy jest niezwykle bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 6 i omega 9. Głownie mowa tu o kwasie oleinowym, który stanowi 45% zawartości oraz kwasie linolowym, który stanowi 35%, co stanowi ilość wielokrotnie większą niżeli w tak zachwalanej oliwie z oliwek.

Tłuszcze Omega-6 i omega-9 są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, które trzeba dostarczać do pożywienia wraz z pokarmem, gdyż nie są syntetyzowane w organizmie. Szczególnie ważną rolę odgrywa kwas linolowy z rodziny kwasów omega-6. Ulga on wielu istotnym przemianom w organizmie, dzięki którym może następować właściwa przemiana materii w organizmie człowieka. Niedobory tej substancji występują niezwykle rzadko, jednakże u osób cierpiących na cukrzyce oraz atopowe zapalenie skóry, proces przemiany tego kwasu przebiega w sposób ograniczony. Dlatego też dla osób cierpiących na te choroby zaleca się stosowanie zwiększonych dawek kwasu linolowego. Idealnym rozwiązaniem zatem staje się stosowanie właśnie oleju arganowego.

Dzięki niezwykle zrównoważonej zawartości kwasów oleinowego i linolowego, olej arganony posiada o wiele lepsze właściwości niżeli inne oleje roślinne dostępne na rynku. Naukowo potwierdzony został jego wpływ na obniżanie ciśnienia krwi, zmniejszenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, a więc tzw. „złego cholesterolu”, natomiast zwiększeniu ulega frakcja HDL tzw. „dobrego cholesterolu”. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia wystąpienia miażdżycy, a co za tym idzie udarów i zawałów serca.

Olej arganowy w swoim bogatym składzie posiada jeszcze jeden istotny składnik, a mianowicie witaminę E, w bardzo wysokim stężeniu, aż 8%. Według doniesień olej arganowy zawiera ponad dwukrotnie więcej witaminy E, niżeli ceniona za swe właściwości oliwa z oliwek. Dodatkowo najwyższe stężenie witaminy E, występuje w formie gamma-tokeforolu, co stanowi kilkanaście razy większą zawartość niżeli w innych olejach roślinnych. Gamma- tokeferol ma znacznie lepsze właściwości niżeli inne frakcje witaminy E.

Witamina E jako naturalny antyoksydant, walczy z wolnymi rodnikami, które atakują nasz organizm z każdej strony. Wolne rodniki powodują szybsze starzenie się skóry, występowanie zmarszczek, czy stanów zapalnych. Zatem tak duża ilość witaminy E w oleju arganowym skutecznie będzie zapobiegać negatywnym wpływom wolnych rodników, jednocześnie chroniąc skórę przed działaniem promieni UV (tutaj warto zwrócić uwagę na dwie odmiany oleju arganowego tę kosmetyczną – do użytku zewntrznego i spożywczą – do konsumpcji).

Płynne złoto Maroka ma znacznie lepsze właściwości antyoksydacyjne, znacznie lepiej wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Chroni zatem przed miażdżycą, chorobami serca, wzmacnia mięśnie szkieletowe, a także zapobiega wysuszaniu i rogowaceniu skóry.

Olej arganowy dzięki swojemu oryginalnemu i bogatemu składowi jest polecany w codziennej diecie. Nie możemy zapominać iż łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego codzienna profilaktyka jest najważniejsza. Każdego dnia zatem warto stosować 3 łyżeczki oleju arganowego, a efekty takiej diety będą procentować na długie lata w zdrowiu i lepszej kondycji.

 ORYGINALNY olej arganowy kulinarny, dopuszczony do sprzedaży w Polsce powinien:

– posiadać CERTYFIKAT ECOCERT

– mieć informację, że jest produkowany w Maroku

– posiadać informację o producencie

– posiadać informację o dystrybutorze

– posiadać datę ważności

– posiadać badania sanepidu

źródło: http://www.olejarganowy.info

Ten wpis został umieszczony w kategorii Artykuły, Małgorzata Kaliszan-Rohnka i otagowany: , , . Dodaj do zakładek.

10 Odpowiedzi na OLEJ ARGANOWY – ELIKSIR ZDROWIA

 1. JOLKA pisze:

  Jaki ma smak i zapach?

 2. GOSIACZEK pisze:

  Smakuje trochę jak smalec, ale można wypić. Orzeszki też można wyczuć. Taki orzechowy roztopiony smalec. Piję codziennie rano łyżeczkę już czwarty tydzień. Pomaga.

 3. JOLKA pisze:

  Ja nie czuję orzeszków, kupiłam i używam do sałatek. Jakoś nie mogę pić samego.

 4. myszor pisze:

  Bardzo przydatne informacje! Też muszę spróbować tego oleju skoro pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Trochę mnie zaniepokoił komentarz o smaku „smalcu”, ale zawsze muszę sama na sobie wszystko przetestować. Poza tym bardzo lubię eksperymenty w kuchni, ostatnio odkryłam oliwę truflową i jestem nią zachwycona!

 5. AniaMrz pisze:

  Świetny do olejowania włosów:)

 6. Rajana pisze:

  Spożywanie go samego, nawet w dawkach łyżeczkowych, jakoś mnie nie przekonuje, ale w połączeniu z sałatką rzeczywiście jest bardzo w porządku. Smakuje mi bardziej niż oliwa czy olej winogronowy, a dodatkowo sądzę, że jest zdrowszy. 🙂

 7. ola pisze:

  lecę sama zakupić

 8. silk_cut pisze:

  Tyle się nasłuchałam dobrego, że chyba przestanę wierzyć w powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i czym prędzej go zakupię!

 9. Pingback: Komórki macierzyste - nowy sposób na odmładzanie skóry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 5