Ostuda. Przyczyny powstania i sposoby usuwania.

Co to jest ostuda?

Ostuda (melanodermia) to przebarwienia występujące w postaci ostro odgraniczonych plam. Kolor mają zwykle brązowy, występują najczęściej na policzkach, czole, rzadziej na karku lub górnej wardze.
Ich pojawienie się związane jest często z ciążą lub menopauzą. Także z przewlekłą chorobą wątroby.
Ostuda spowodowana ciążą często zanika samoistnie. Dlatego paniom w ciąży polecam zakup silniejszego podkładu i „przeczekanie”.
Ostuda przybiera ciemniejszy kolor po kontakcie z promieniami słonecznym, zimą blednie.

Jak zlikwidować ostudę?

W przypadku taki właśnie plam postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku innych przebarwień.

1. Peelingi.

Silne złuszczające, przeprowadzone w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym.
W czasie złuszczania naskórka jesteśmy bardzo narażeni na powstawanie nowych przebarwień. Dlatego zawsze należy pamiętać o ŚCISŁYM stosowaniu się do zaleceń kosmetyczki lub dermatologa. Przede wszystkim nie zapominać o nałożeniu rano kremu z wysokim filtrem chroniącym skórę przed promieniowaniem UV.

2. Peelingi domowe, kremy eksfoliujące (złuszczające naskórek).

Kremy złuszczające zawierają kwasy, dlatego stosujemy je wyłącznie od jesieni do wiosny. Unikamy ekspozycji na słońce i zawsze na dzień stosujemy krem s filtrem UV.

 

 

 

3. Wybielanie i rozjaśnianie.

Zabiegi wybielające możemy wykonać w gabinecie kosmetycznym lub we własnym domu. Pamiętać jednak musimy, że kosmetyczka używa silniejszych preparatów i efekt będzie adekwatny do zastosowanych kosmetyków. O domowym zabiegu rozjaśniającym pisałam w artykule „ROZJAŚNIANIE PRZEBARWIEŃ – seria FAIR SKIN Janssen Cosmetics

 

 

Codzienna pielęgnacja skóry skłonnej do przebarwień.

Jeżeli już raz pojawiły się na twarzy plamy barwnikowe, musimy zdawać sobie sprawę, że nasza skóra jest skłonna do przebarwień i odpowiednio ją pielęgnować. Polecam kosmetyki z dużą zawartością witaminy C. Rozjaśniają przebarwienia i działają przeciwstarzeniowo.

JANSSEN DEMANDING SKIN Vitaforce C Cream – krem z witaminą C

BANDI Zestaw C-Active Care 

kosmetyki z aktywną witaminą C zmniejszają przebarwienia i działają przeciwstarzeniowo

 

 

 

Ten wpis został umieszczony w kategorii Artykuły, Małgorzata Kaliszan-Rohnka, PORADY i otagowany: , , , . Dodaj do zakładek.

7 Odpowiedzi na Ostuda. Przyczyny powstania i sposoby usuwania.

 1. Mał Goś pisze:

  Super sprawa dla osób z takim problemem jak ja.
  Mam nadzieję że uda mi się walczyć z moimi dolegliwościami z pomocą tych produktów

 2. Anqelique pisze:

  Bardzo ciekawy wpis można się wiele dowiedzieć

 3. Wiola G. pisze:

  Artykuł poruszające dla mnie bardzo interesujące i ogromnie palące problemy. Zmagam się z piegami, plamami wątrobowymi i ostuda, która została mi po ostatniej ciąży. W domowym zaciszu walczę za pomocą kremów z witaminą c, okładami z plastrów ogórka a u kosmetyczki okresowo chodze na zabiegi kwasami. Problem jednak wymaga systematyczności i długofalowosci, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

 4. MAGDA pisze:

  Ja niestety mam cały czas przebarwienia i kremy których dotychczas używałam się nie sprawdzają. Fakt po ciąży znikło odrazu a te niestety są cały czas. Fajnie byłoby wypróbować Wasze kosmetyki 🙂

 5. Zosia Nowak pisze:

  Zosia, ciekawy krem Clarena Medica. Mojej mamie zrobiły się dwie plamy na dłoniach i bardzo to ją zasmuca. Kupię go jej na święta.

 6. lidka pisze:

  Problem przebarwień w moim wieku dotyczy na pewno wielu osób.Na co dzień stosuję kosmetyki z witaminą C aby przynajmniej trochę rozjaśnić plamki na twarzy ale ten problem to tez plamy na rękach.Zainteresowała mnie ta terapia szokowa.

 7. Anka pisze:

  Ciekawy artykuł i z pewnością pomocny dla wielu osób, które borykają się właśnie z takim problemem. Choć sama niejednokrotnie widziałam takie plamy nigdy profesjonalnie nie próbowałam z nimi walczyć – zawsze słyszałam że to normalne i nie ma czym się przejmować. Teraz już wiem co to jest, jak z tym „walczyć” i jak pielęgnować skórę, na której się pojawiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 + = 49